Wymiana polsko-niemiecka 2014

um-schichauJuż po raz piętnasty  nasza szkoła brała udział w  wymianie międzynarodowej młodzieży ze szkołami partnerskimi Flatow Oberschule z Berlina oraz Teletta Gross Gymnasium z Leer. W tym roku uczniowie pracowali nad projektem, którego temat dotyczył działalności firmy Alstom Power w Elblągu. W ramach zajęć młodzież zbierała informacje dotyczące założenia elbląskiej stoczni przez Ferdynanda Schichaua, zwiedzała fabrykę turbin, spacerowała z przewodnikiem po Starym Mieście, oglądała filmy o naszym regionie w Urzędzie Staromiejskim.  Poza tym uczestnicy wymiany wzięli udział w wycieczce do Gdańska. Dzięki wizycie gości z Niemiec, nasi uczniowie szlifowali język oraz poznawali tradycje i kulturę naszych sąsiadów. Na czas pobytu w Polsce młodzież niemiecka mieszkała u rodzin polskich, co pozwoliło również na nawiązanie nowych przyjaźni. Współpraca polsko-niemiecka jest realizowana dzięki FUNDACJI STOWARZYSZENIE CHRZEŚCIJAŃSKICH DZIEŁ WYCHOWANIA i PROGRAMU MŁODZIEŻ POLSKO-NIEMIECKA. Przyszłość i dobro sąsiedzkich stosunków między Polską a Niemcami zależy nie tylko od współpracy na szczeblu rządowym, ale przede wszystkim od podejmowania inicjatyw regionalnych, do których zalicza się wymiana. Dlatego nasza szkoła ma nadzieje na dalszą współpracę, której celem jest nie tylko kontakt z językiem obcym i przezwyciężanie barier językowych uczniów, ale przede wszystkim pokonanie wzajemnych uprzedzeń młodych Polaków i Niemców, wynikających z różnic kulturowych i obciążeń historycznych. Następny projekt planowany jest na wiosnę  2015 w Berlinie. galeria

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz